Uansett hvordan du helte olje av TV-skjermer (de sier, regjeringen styrer prisene på varer i matfat), statistikken - er sta ting. Kostnaden for en betinget minimum sett mat vokser igjenKostnad condition (minimal) sett mat. Hvis det i oktober 2017 det utgjorde 3715 rubler, i mai 2018 er det allerede på nivå med 3970 rubler.

Eksperter spår at prisene vil fortsette å stige. Så, for det er på tide å lære å spare. Vi vil fortelle deg hvordan du skal bruke minst penger på mat.
butikken
1. Hold en handleliste og hold deg til det strengt
For dette formål, utvikle en meny for uken: frokost, lunsj og middag. Inspiser kjøkkenskap og kjøleskap og lage handleliste over ingredienser som mangler for fremstillingen av de planlagte måltider. Ingenting mer!
Vedlikeholde handleliste vil bidra til mobile applikasjoner.

Pris: Gratis
Pris: Gratis

Pris: Gratis
Pris: Gratis
2. Sammenlign priser i forskjellige butikker
Kjøpe alt i ett supermarked - det er praktisk. Men noen ganger, hvis du går til bakeriet rundt hjørnet, kan du kjøpe en deilig og billig brød.
Hvis overvåking er ikke tid, prøv å være kjøpt en gang i uken. "I dag, kjøpe ost, og i morgen skal jeg komme og dokuplyu egg" - en tilnærming som fører til uplanlagt utgifter.
Vel, bruke spesielle programmer.
- 20 apps for å spare penger på kjøp →
3. Besøk landbruket messer
de er vanligvis holdt i høst og våren, og det kan være svært lønnsomt å kjøpe gårdsprodukter: poteter, egg og andre.
4. Unngå impulskjøp
Ikke kjøp produkter fra listen, ikke bare fordi de er billige og plutselig følte: "Oh! Rabatt på kinesisk kål! Vi må ta, vanligvis er det 10 rubler dyrere "(jeg er sikker på at det vil være der?)," Mmm, kake! Jeg vil! Jeg vil! "(Hva med kosthold?).
Ikke ta barn til butikk: de "ønsker" vanskeligere å motstå. En kraft vil ikke redde.
- Hvordan å nekte et barn å kjøpe →
5. Bruk rabattkort
Kanskje for oppkjøpet må betale, men det er en engangs utgifter, men rabatter vil være tilgjengelig hver gang du besøker butikken.
6. oss Hei engros
Mel, sukker, salt, pasta og krydder er alltid nødvendig. I tillegg har de en lang holdbarhet. Så kan du ta for fremtiden. Spesielt prisene i engros-utsalg har en tendens til å være lavere.
"Hvor jeg så mye? Jeg har ingen steder å lagre det, "- typiske innvendinger vertinner ombord kjøpe mat i bulk. Løsningen er enkel: merchandised i clubbing med venner. Ved å kjøpe en pakke med ris og dele det mellom dem, vil du raskt føle fordelene ved denne tilnærmingen.
7. se ned
Ifølge reglene i markedsførings de dyreste elementene er plassert på hyller på nivå med øynene til kjøperen, og den billigste - på nederste hylle. Ikke vær lat til å bøye seg ned og undersøke nedstrøms serien.

Også, ikke se inn i de avdelingene som du ikke trenger (å trekke produktene fra listen over grupper: kjøtt, grønnsaker, og så videre). Og ikke glem at butikken må delta fullt.
8. Slå av "autopilot"
Vi ofte vandre rundt i butikken, å tenke på henne, og mekanisk legge produkter i handlekurven. Husk hvor vondt når hjemme du finne at epler er brutt, og kjeks i bunken er brutt. Velg matvarer nøye.
9. Ikke betaler for mye for navn
Produkter av kjente merker er dyrere. Men dette er ikke alltid en garanti for kvalitet og smak. Se til mindre kjente, men billigere kolleger. For eksempel, merker av kjedebutikker. Som regel gjør smaksegenskaper i omsettelige varer (olje, dagligvarer, etc.) ikke forskjellig fra merke.
10. Ikke betaler for mye for emballasje
Melk i en ubestemmelig pakke kan være bedre og billigere drikken i flasken, og tørre produkter i bulk fordel pakkes i esker som fargerike.
- Hvordan vi jukse supermarkeder 10 triks som er verdt å vite →
11. Ta hensyn til vekt og volum
i hyllene ofte koster de samme varene, men billigere en annen, for eksempel, 5 rubler. Ikke rush å ta noe som er billigere. Sammenligne forskjellen i vekt eller volum av disse produktene. Mer lønnsomt å ta "full" kilo enn 940 gram.
12. Ikke kjøp en klar måltid
De er a priori dyrere kokt selv (fra "A" til "Z") retter. Ikke tillat deg selv å være lat: kokk pelmeni, kål ruller og burgere seg selv og lagre dem i fryseren.
- Hjem måltid: lage mat, fryse, vi varme opp →
Og mer. Skiver brød og pølse er alltid dyrere. Kan du ikke klippe selv et brød?
13. Ikke vær redd for forsinkelse
Rabatt politikk nettverk av dagligvarebutikker - et tema for en egen diskusjon. Men når produktets levetid er utløpt, selgerne er villige til å være veldig sjenerøs. Som regel produktene "Timer" er ganske passende. Det viktigste - å bruke dem så snart som mulig.
Unntak - meieriprodukter. De er lett å få matforgiftning, så det er best å kjøpe bare frisk.
- Hvordan og hvor mye du skal lagre melk og melkeprodukter →
14. Ikke bruke på flaskevann
Billigere å kjøpe ett filter for rengjøring.
15. Keep kvitteringer
De vil bidra til å lede familiens økonomi.
På kjøkkenet
1. justere kostholdet
For eksempel slå på menyen i stedet for fjørfe betydelig prisene på fersk fisk. Bytt ingrediensene for en billig, når det er mulig (i stedet for laks ørret, Adygei ost i stedet for mozzarella).
2. Se til biprodukter
Det er ingenting som en saftig biff indrefilet, men den lever, hjerte og andre biprodukter kan være forberedt på svært velsmakende. Kjøp dem fra tid til annen i stedet for kjøtt - lagre og pumpe kulinariske ferdigheter.
- Hvordan lage en myk og saftig kylling hjerter →
- Hvordan koke leveren, for å overraske deg selv og hjemmet →
- Hvordan lage kylling lever: 8 retter som du ønsker å prøve →
3. Ikke stek for mye
Det er husmødre som har "liten hånd tar ikke." Hvis du koker suppe, i en stor gryte, hvis yngel koteletter, deretter en full pan. Slikt avfall er ferdig vanligvis ved at halvparten tilberedt fluer i hyllen. Lær å lage så mye som spiser.
Som et alternativ - ikke kulinarte før du spiser kokt.
4. Hold øye med matlaging nettsteder
Det vises ofte lavpris oppskrifter. Hold dem for deg selv. De vil hjelpe deg å gjøre en ukentlig meny og en handleliste.
- Hvordan lage en middag for 100 rubler 10 budsjett oppskrifter →
- Hvordan å lage et måltid for 50 rubler 10 budsjett oppskrifter →
5. Bruk sesongens frukt og grønnsaker
Salat av tomater og agurker i vinter kan fly mye penger. Kål og gulrøtter i denne tiden av året er mye billigere. Lag en salat av dem - vil være like velsmakende og sunn.
6. Forbered deg selv
Det handler om hva du kan gjøre hjemme. For eksempel, kvass. Butikken polutoralitrovye flaske av denne drinken er verdt et gjennomsnitt på 50 rubler. Tre liter kvass hjemme vil koste deg kun 20 rubler.
- 6 enkle hjem oppskrifter kvass →
Mer kan lagres for mer ost og yoghurt.
7. Do-formen
Det handler ikke om de tre-liters krukke med pickles. På det nåværende tempoet i livet og urbanisering er en amatør aktivitet. Men fryse urter og bær alle kan.
Finhakk persille, dill og andre favoritt urter, satt i en container og sende den i fryseren. Aromatisk krydder er alltid for hånden.
- Hvordan å fryse grønnsaker og urter for vinteren →
8. Primært spise ferskvarer
Kjøpte yoghurt, satt i kjøleskapet, og fem dager senere, da jeg husket om ham og ønsket å spise, det viste seg at han hadde utløpt. Som et resultat, er noen titalls rubler sendt til papirkurven. Kjent ut?
For ikke å falle mer i slike situasjoner, hold bedervelige Produser lyse klistremerker "spiser til torsdag", "bruk før slutten av uken" og så videre.

9. Oppbevar maten riktig
Overholdelse av lagringsbetingelsene for å forhindre for tidlig ødeleggelse. Den sparsommelig du føler om mat, jo mindre blir nødt til å fylle opp matlagrene.
Snakker av sparsommelighet. Mange produkter kan gi en "second life". Brød begynte å tørke ut? Gjør smuler og legge til salater.
- 20 produkter som kan være fryse →
Som du kan se, for å spare på mat, trenger ikke å være en pedant. Følg disse retningslinjene alle kan. Men det viktigste - ikke være en fanatiker. Noen ganger er det mulig og det er nødvendig å tillate deg selv noe godt, eller en favoritt.
se også
- Hvordan spare strøm 25 enkle, men arbeider tips →
- Hvordan lagre i en stor by, uten å miste livskvaliteten →
- Hvordan spare på bensin og vedlikehold av bil →